Zastosowania druku 3D z wykorzystaniem drukarki Zortrax

2022-06-06 13:27:18

 

Drukarki 3D Zortrax zostały wyróżnione srebrnym Laurem Konsumenta 2022. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, w jak wielu dziedzinach się je wykorzystuje. Warto wiedzieć, że przydają się one w różnych sferach życia, a ich rola jest często niezastąpiona. Dowiedz się więcej o zastosowaniach druku 3D z wykorzystaniem drukarki Zortrax.

W jaki sposób drukarki 3D mogą pomóc uczniom i nauczycielom?

Drukarki 3D Zortrax mają wiele zastosowań na wszystkich etapach edukacji. W zależności od wieku zainteresowanych druk 3D może pełnić różne funkcje.
 
1) Szkoły podstawowe zaopatrzone w drukarki 3D tworzą uczniom warunki do rozwijania myślenia technologicznego i już od najmłodszych lat pozwalają rozwijać ich talenty.
2) Druk 3D w szkole średniej daje szansę na tworzenie funkcjonalnych projektów. Uczniowie już na tym etapie mogą odkryć swoje zainteresowania kierunkowe i określić dalszą ścieżkę zawodową.
3)  Studia to także okres podczas którego drukarki 3D Zortrax można wykorzystać na wiele sposobów. Jako przykład można podać ich zastosowanie do tworzenia specjalistycznych modeli do pracowni naukowych.
 
Warto zauważyć również, że pozytywne strony drukarek 3D mogą dostrzec nie tylko uczniowie i studenci, ale także nauczyciele oraz wykładowcy. Przede wszystkim druk 3D umożliwia wytworzenie pomocy dydaktycznych, które znajdują zastosowanie na różnych przedmiotach i podczas przeprowadzania projektów naukowych. Zestaw takich pomocy naukowych urozmaica zajęcia i angażuje do aktywności, ułatwiając w ten sposób pracę prowadzącym. Co więcej, druk 3D nie narzuca stworzenia modelu o konkretnej geometrii. Wręcz przeciwnie, uczniowie i studenci mogą realizować swoje projekty w dowolny sposób.

Druk 3D a jubilerstwo

Precyzyjne drukarki 3D drukujące z żywic światłoutwardzalnych ułatwiają pracę jubilerom. Można wymienić co najmniej klika zalet, jakie wiążą się z wykorzystaniem technologii druku 3D. Plusem jest przede wszystkim czas wydruku choinki odlewniczej, który jest znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnych, znacznie bardziej czasochłonnych metod. Co więcej, druk 3D umożliwia tworzenie skomplikowanych detali z wielką precyzją. Warto zauważyć, że właściwości żywic odlewniczych są porównywalne z właściwościami wosku. Oznacza to, że można wykańczać je za pomocą tych samych narzędzi.

Inne zastosowania drukarki 3D

Edukacja i jubilerstwo to tylko przykłady zastosowań druku 3D. Możliwych opcji jest znacznie więcej. Mogą one na przykład poprawiać jakość opieki zdrowotnej czy pomóc w tworzeniu modeli i makiet architektonicznych. Warto zainteresować się innymi zastosowaniami drukarek 3D.

Artykuły