Co to jest import? Najważniejsze informacje

2022-12-22 09:52:47

Import to nic innego, jak sprowadzanie rozmaitych towarów z innego kraju. Jeśli ktoś chce się tym zajmować na poważnie, powinien poznać najistotniejsze informacje na temat importu oraz pośredników, dzięki którym można bezpiecznie i sprawnie sprowadzać pożądane produkty. Jakie są podstawowe zalety oraz wady importu oraz skąd konkretnie importujemy towary? Oto odpowiedzi na te pytania.

Co to jest import? Podstawowa definicja

Jeśli ktoś nie wie co to jest import, powinien mieć pełną świadomość tego, że jest to sprowadzanie towarów i usług z innego kraju (spoza UE), w celu wykorzystania ich na rynku krajowym. Import to dość łatwy do zrealizowania proces, lecz musimy się do niego odpowiednio przygotować, załatwiając po drodze wszelkie formalności. Kluczową kwestią w imporcie jest przestrzeganie obowiązujących przepisów celnych, dlatego w pierwszej kolejności wypadałoby poszerzyć na ich temat dotychczasową wiedzę. 

Polski import - co i skąd importujemy?

Bezpieczny import z Chin to taki, który jest realizowany przemyślanie i z pomocą wykwalifikowanych oraz sprawdzonych pośredników. Import towarów obejmuje głównie rynek chiński oraz amerykański. Skupmy się jednak na tym pierwszym, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi najwięcej importowanych produktów, które później wykorzystujemy na rynku krajowym. Są to m.in.:

  • - telefony komórkowe,
  • - elektronika,
  • - gry i zabawki,
  • - tekstylia,
  • - akcesoria ogrodowe i biurowe,
  • - części motoryzacyjne,
  • - narzędzia i maszyny,
  • - sprzęty medyczne, akcesoria kuchenne i produkty dla zwierząt.

Oczywiście dużo będzie zależało od tego, czego nam konkretnie potrzeba. Warto rozpisać sobie import z Chin krok po kroku i dopiero potem zabrać się za wprowadzenie własnego planu w życie. Import usług w niektórych przypadkach może być dość czasochłonny, ale lepiej zachowajmy cierpliwość i nie popełniajmy po drodze błędów. Import usług spoza UE powinien być dostosowany do obowiązujących przepisów, aby nie narazić się na żadne problemy.

Największe zalety i wady importu

Poznajmy teraz największe zalety i wady importu. Nie da się ukryć, że import maszyn z Chin niesie za sobą wiele plusów, a w tej kategorii wystarczy wyróżnić: wzrost ekonomiczny, dopasowanie produkcji do preferencji klientów, niższe ceny oraz możliwość sprowadzania takich towarów, których produkcja na terenie Polski nie byłaby dla nas zbyt opłacalna. Jeśli chodzi o import usług poza UE i wady takiego rozwiązania warto wspomnieć o ograniczeniach importowych, wyśrubowanych wymogach prawnych oraz konieczności znalezienia wysokiej klasy pośrednika (dzięki temu polski import będzie realizowany w dużo bezpieczniejszy sposób, a towary będą najwyższej jakości). Istotnym aspektem jest też import usług w deklaracji VAT, aby wszystko prawidłowo rozliczyć.


Artykuły